Bedava internet

Sefer Görev Emri Nedir? E – Devlet Sefer Görev Emri Sorgulama

15 Ekim 2019
Sefer Görev Emri Nedir? E – Devlet Sefer Görev Emri Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün gençler, zamanı geldiği taktirde askerlik görevini yapmak üzere birliklerine teslim olurlar. Askerlik görevi yapan T.C. vatandaşlarına bazı durumlarda sefer görev emri verilir. Sefer görev emri, son zamanlarda askeriye ile ilgili en merak edilenlerden biridir. Bu makalemizde sefer görev emri nedire – devlet sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır gibi akıldaki soruları yanıtladık.,

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Sefer görev emri, askerlik görevini yapmış kişilerin milli bir seferberlik ilan edilmesi durumunda (savaş gibi) yeniden askere çağırılma durumudur. Milli Savunma Bakanlığı, ihtiyaç halinde askere alınacak olan vatandaşlar ve görev emirleri ile ilgili düzenli bilgi paylaşımı yapmaktadır. Sefer görev emri, Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bakanlık, seferberlik görev emrinin kimlere verileceği ve bu kişilerin hangi bölgelerde görev yapacaklarını belirler.

SEFER GÖREV EMRİ KİMLERE VERİLİR?

Seferberlik görev emri, ihtiyaç durumunda yaşlı – genç askerliğini yapmış herkese verilmektedir. Sefer görev emrinin yaş sınırı 41 olarak bilinmektedir. Sistem üzerinden sefer görev emrinin belirlenmesinin yanı sıra iptal işlemleri de yine buradan yapılmaktadır.

Seferberlik halinde görev almak isteyen kişilerin herhangi bir başvuruda bulunma hakları bulunmamaktadır. Sefer görev emrinin kimlere verileceği tamamen Savunma Bakanlığı ’nın yöntimi altındadır. Talep ile sefer görev emri alınmamaktadır.

SEFER GÖREV EMRİ NASIL VERİLİR?

Sefer görev emri, ihtiyaçların karşılanması adına belirlenmiş olan kişilere katılacakları birlik ve katılma süresinin belirtilmesi şeklinde yapılmaktadır. Sefer görev emri oldukça önemli ve gizli bir belgedir. Bu yüzden emir üzerinden koğuş ya da kuruluş ile ilgili açık bir bilgi bulunmamaktadır. Sadece sefer görev emri almış olan kişiye bir seferberlik numarası verilmektedir.

AYNI AİLEDEN İKİ KİŞİYE SEFER GÖREV EMRİ ÇIKAR MI?

Sefer görev emriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden sürekli olarak bilgi verilmektedir. Sefer görev emri ile ilgili bilgiler ilgili internet sitesi üzerinden kontrol edilebilir. Kişi daha detaylı bir sorgulama yapmak isterse, bu durumda e – devlet sistemini kullanması gerekir. E – devlet üzerinden bireysel sefer görev emri sorgulaması yapabilirsiniz.

E – DEVLET SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E – devlet sisteminden sefer görev emri sorgulama işlemi ile kısa sürede sonuç almak mümkündür. E – devlet sefer görev emri sorgulama işlemi aşağıdaki gibi yapılır;

  • Birinci Adım

E – devlet sistemine girişi yapın. Bunun için T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifrenizi kullanırsınız.

  • İkinci Adım

E – devlet girişinden sonra arama butonunun olduğu bölüme “Milli Savunma Bakanlığı” yazın.

  • Üçüncü Adım

Açılan sayfadan “Personel sefer görev emri sorgulama” seçin.

  • Dördüncü Adım

Sorgulama işleminin sonucunda açılan ekranda kişinin sefer görev emri olup olmadığı kontrol edilebilir.

SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bedavagb.com bedava internet vermez. Bedava internet kampanyaları hakkında bilgi paylaşır. Burada paylaşılan bilgiler Gsm Operatörlerinin resmi sayfasından alınıp açıklayıcı bir dil ile paylaşılmıştır. Kampanya hakları yurt içinde geçerlidir.